Legenda ielelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Legenda ielelor

Mesaj  Admin la data de Mier Aug 24, 2011 1:38 am

Ielele sunt spirite malefice care se arata sub forma de fete frumoase imbracate in rochii albe;nu se vad ca niste fiinte umane ci mai degraba ca niste fantome( usor transparente si plutitoare).Ielele apar noaptea langa paduri,sau langa rauri,in camp,sub poduri(pe sub care trece o apa) adica in locuri in care natura predomina,chiar si in curtile oamenilor.Ele fac o atmosfera de sarbatoare,muzica,rasete si te striga pentru a te chema in jocul lor.Poti avea impresia ca te striga persoane cunoscute, ele pot imita voci si te pot striga pe nume.Trebuie ignorate complet,daca le raspunzi atunci cand te striga,vocea iti va fi luata pe viata.
Am auzit relatari de la doua persoane:un barbat ar fi vazut in copilarie doua iele sub un pod cantand,noaptea,iar o femeie ,pe inserat, se pregatea sa plece de la camp,isi aduna sacii si cativa erau luati de vant;alergand sa prinda sacii a zarit cateva iele printre ei.
Nu stiu cat la suta din legendele acestea este adevarat,dar se spune ca la baza oricarei legende este o samanta de adevar.
Daca sunteti din alte zone si stiti legendele altfel sau cu mici modificari puteti sa va lasati opinia si sa adunam cat mai multe informatii,din toata tara si vom vedea care este trunchiul comun al acestor legende. (post reply)

Admin
Admin

Data de înscriere : 23/08/2011

Vezi profilul utilizatorului http://dosarelex.wikiforum.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum