Ai scapat fiindca nu ai deschis usa cand te-am chemat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ai scapat fiindca nu ai deschis usa cand te-am chemat

Mesaj  Admin la data de Mier Aug 24, 2011 4:17 am

Aveam cam 4-5 ani pe atunci, fiindca inca locuiam la bloc, nu ma mutasem la casa.
De la camera mea pana la dormitorul parintilor era un coridor lung. Nu avea ferestre, doar cele 3 dormitoare si doua bai in capetele celuilalt perete. Erau camera mea, cea a surorii mele mai mari langa, apoi al parintilor. Stiu ca tatal meu era la servici, mama plecase cu bunica in centru, iar eu eram singura cu sora mea acasa.

Eram la bucatarie, beam un pahar cu apa rece. Am auzit un zgomot ca si cum s-ar fi spart o vaza sau asa ceva. M-am gandit ca impiedicata de sora mea a spart vreo cana, in camera ei. De acolo mi s-a paruta ca venea zgomotul. Dar apoi o voce a zis “ Nu plange! “, glasul neputand deloc sa-l recunosc. Extrem de manios, pe o tonalitate inalta. Am lasat paharul umplut pe jumatate si, curioasa cum sunt, mi-am lipit urechea de usa camerei surorii mele. Muzica pe fundal. Nimic neobisnuit, nici-un mister… deocamdata.

M-am intors in bucatarie, dar am ramas socata in pragul usii: erau mii de cioburi pe jos, iar apa era imprastiata. Paharul meu gol doar pe jumatate cazuse… Dar cum, ca-l pusesem in chiuveta?! In fine, am luat matura si hai la treaba. Pe atunci mi-era frica sa nu se creada ca faceam prostioare, chiar daca nu le comiteam eu… sincer, pentru 99,9% din cazuri eram responsabila deci dadeam vina pe pisici [Slava Domnului ca aveam doua, faceau cu randul]. Apoi am vrut iar apa. Am deschis frigiderul, dar era intuneric… Teapa, pana de curent. Nu am sesizat deoarece era destul soare afara si nici-o lumina nu era aprinsa. Am cautat sticla cu apa din care abia bausem, dar am simtit fiori si pielea mi s-a facut de gaina cand ceva invizibil m-a atins. Pentru cateva clipe, temperatura scazuse simtitor. Becul din camera s-a aprins si a palpait putin, dar frigiderul tot in pana era. Era atat de frig! Am ajuns pe hol. Ma gandeam ca s-a dus casetofonul surorii mele mai mari. Dap, nu se mai auzea Robbie Williams – Angels. Dar aceeasi melodie se auzea vag din camera parintilor… sau mi se parea? In mod cert nu exista zgomotul produs de niste pasi pe podea printer versuri.

Nu am indraznit sa intru in dormitorul parintilor mei. Se auzeau pasi. Gemete. Muzica pe fundal. Aceeasi voce de mai devreme, dar mai calma, spunea: “ Stiu ca esti acolo! Deschide! “ Dar mi-a fost prea frica… am tipat, am lovit cu cotul cleanta usii. S-a deschis… iar ceea ce am vazut avea sa ma persecute toata viata. Amintirea a doua maini hidoase, dar aproape umane, avea sa se pastreze de-a pururi vie. Dar intr-o secunda usa se deschise larg, gandul meu zbura la Bau-Bau, dar ia ghici cine era! Nimeni! Probabil fantomita noastra se evaporase, ceva. Am inceput sa plang, am fugit in camera surorii mele si cu calm a reusit sa ma calmeze. Ea a zis ca nu fusese nici-o pana de curent…

Si stiti ce a fost cu adevarat ciudat? Vecina mea, o femeie de 60 de ani, a murit a doua zi… in baia ei, despartita de un singur perete de dormitorul parintilor. Cica un infarct, dar medicina e inselatoare. Mama mi-a zis ca pe masina de spalat [original, heh?] erau urme de ruj. Mesajul era: Ai scapat fiindca nu ai deschis usa cand te-am chemat. Le-am povestit parintilor, mai putin faza cu paharul spart. Amandoi s-au speriat, dar mi-au zis ca nu mi se poate intampla nimic rau. Vom vedea…
Personal nu sunt genul superstitios, care crede in fantome, dar recunosc ca de mica sunt interesata de magie. Acum stau sa ma gandesc… oare asta a inceput inainte sau dupa aproape unica [dar in mod sigur cea mai faina – desi am tras o sperietura zdravana] intamplare paranormala din viata mea…

Admin
Admin

Data de înscriere : 23/08/2011

Vezi profilul utilizatorului http://dosarelex.wikiforum.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum